Το πιο ολοκληρωμένο περιοδικό για το ψάρεμα και το σκάφος!

Πανελλήνιο Πρωτάθληµα Αλιείας µε φελλό 2014

15 Οκτωβρίου, 2015

Το πανελλήνιο πρωτάθληµα αλιείας µε φελλό από λιµενικές εγκαταστάσεις για το 2014, ολοκληρώθηκε µε µεγάλη επιτυχία. Οι δύο -και σηµαντικότεροι- τελευταίοι αγώνες (3ος και εθνικός τελικός), πραγµατοποιήθηκαν στις 6 και 7 Σεπτεµβρίου στο λιµάνι της Καρύστου, µε διοργανωτή το Ναυτικό Όµιλο Καρύστου.
3ος Πανελλήνιος
Ο αγώνας αυτός ήταν νυκτερινός, µε έναρξη στις 7 το απόγευµα του Σαββάτου 6 Σεπτεµβρίου, και λήξη στις 12. Τα πολλά και αξιόλογα ψάρια σε αρκετούς τοµείς της τράπεζας (κεφαλόπουλα και λίτσες κατά κύριο λόγο), ο καλός καιρός, η επιλογή µιας βολικής τράπεζας για να µπορεί ο κάθε αθλητής να βρίσκεται κοντά το αυτοκίνητό του και να µην κυκλοφορούν άλλα οχήµατα ή άνθρωποι άσχετοι µε τον αγώνα παρεµποδίζοντας τους συµµετέχοντες, και τέλος η καλή οργάνωση, ήταν µερικά βασικά χαρακτηριστικά του αγώνα. Πρώτος νικητής ήταν ο Γιώργος Αποστολίδης της Ακαδηµίας Σαλαµίνας, ο οποίος κατάφερε να συγκεντρώσει το µεγαλύτερο βάρος αλιευµάτων σε ένα τοµέα όπου και όλοι οι υπόλοιποι είχαν ψάρια. ∆εύτερος νικητής ο πρωτοεµφανιζόµενος Kρητικός Μανώλης Αγγελάκης από το Ν.Ο. Σητείας και τρίτος ο Απόστολος Τσάντος της Ακαδηµίας Σαλαµίνας.

Κλήρωση τοµέων και θέσεων

panellhnio_8

Τίνα ∆ηµητρίου: Πρώτη στον τοµέα της στον 3ο αγώνα

Ζύγισµα αλιευµάτων από την επιτροπή

Οι νικητές του νυκτερινού αγώνα

Εθνικός τελικός
Αγώνας ηµερήσιος, µε έναρξη στις 7:30 το πρωί της Κυριακής 7 Σεπτεµβρίου και λήξη στις 12:30. Τα ψάρια εδώ ήταν λιγοστά, και οι λίτσες, οι µουρµούρες και τα λυθρινάκια φαίνονται να καθορίζουν τις θέσεις κατάταξης. Η απότοµη εναλλαγή καιρικών συνθηκών ήταν το βασικό χαρακτηριστικό του τελικού, καθώς τη ζέστη διαδεχόταν ξαφνικά η βροχή και η καταιγίδα και το αντίστροφο. Όµως, όλοι οι συµµετέχοντες παρέµειναν στα πόστα τους µέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα, αφού κι ένα µικρό ψαράκι ήταν ικανό να αλλάξει όλη τη βαθµολογία. Νικητές ήταν κατά σειρά κατάταξης ο Θεόδωρος Κοτούλιας του ΝΟΙΕΣ Πόρτο Ράφτη, ο Γιώργος Αποστολίδης της Ακαδηµίας Σαλαµίνας, και ο Νίκος Γιαννακόπουλος του Ν.Ο.Καρύστου.

Οι νικητές του ηµερήσιου αγώνα

Θοδωρής Κοτούλιας, ΝΟΙΕΣ, νικητής της δεύτερης µέρας

Θανάσης Λεονταρίτης, Ν.Ο.Καρύστου

Μανώλης Αγγελάκης, Ν.Ο.Σητείας

Εθνική Οµάδα-Νικητές
Μετά την ολοκλήρωση και των τεσσάρων αγώνων του πρωταθλήµατος, βγαίνει η τελική κατάταξη αθροίζοντας τα αποτελέσµατα που συγκέντρωσαν οι αθλητές σε όλους τους αγώνες, και ο αθλητής µε το µικρότερο άθροισµα καταλαµβάνει την καλύτερη θέση. Έτσι πρωταθλητής για το έτος 2014 αναδείχτηκε ο Τάσος Περιβολάρης του Ν.Ο.Καρύστου, δεύτερος ο Αντώνης Μιχαηλίδης του Τρίτωνα και τρίτος ο Χάρης Τσέπελας της Ακαδηµίας. Οι τρεις παραπάνω αθλητές µαζί µε τους επόµενους τρεις στην κατάταξη, δηλαδή Στέργιο Πλανάκη, Βασίλη Μαραγκό και Νίκο Γιαννακόπουλο, στελεχώνουν την εθνική οµάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρας µας στους διεθνείς αγώνες.
Επίσης να αναφέρουµε και τις οµάδες που κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις του πρωταθλήµατος, και ήταν ο Τρίτωνας, ο Ν.Ο.Καρύστου και η Ακαδηµία. Το µεγαλύτερο αλίευµα του πρωταθλήµατος βγήκε από το Μανώλη Αγγελάκη, ενώ µικρότερος αθλητής του πρωταθλήµατος ήταν ο Μανώλης Περιβολάρης. Χορηγός στις µαλάγρες, η εταιρεία ΣΙΜ Α.Ε.