1ο SURFCASTING TOURNAMENT “MEDITERRANEAN SEA” GOLDEN LEAGUE στην Κύπρο

7 Ιανουαρίου, 2016

ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΑΛΙΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΤΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

Διοργανωτής σύλλογος : SURFCASTING CLUB ΚΥΠΡΟΥ

Το Σαββατοκύριακο 19 και 20 Δεκεμβρίου 2015, πραγματοποιήθηκε στην παραλία Περβόλια (Λάρνακα Κύπρου) το 1ο Διεθνές τουρνουά αλιείας από την ακτή με την ονομασία “MEDITERANNEAN SEA”και διοργανωτή σύλλογο το SURFCASTING CLUB της Κύπρου. Αυτό το τουρνουά ήταν ενταγμένο στον θεσμό του Golden League και η βαθμολογία των αθλητών υπολογίστηκε για τη συμμετοχή τους στον μεγάλο τελικό, που θα γίνει το 2016 στην Τυνησία. Στο τουρνουά συμμετείχαν αθλητές από Τυνησία, Ιταλία, Αγγλία, Αργεντινή, Ελλάδα, και φυσικά από την Κύπρο.

Το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου, μια πολύ ισχυρή καταιγίδα ανάγκασε τους διοργανωτές να μεταφέρουν την ώρα έναρξης δύο ώρες αργότερα. Τα ψάρια ήταν πολύ λίγα γιατί η βροχή που είχε προηγηθεί είχε γεμίσει τη θάλασσα με λάσπη, αλλά παρόλα αυτά έγινε ένας πολύ δυνατός αγώνας, με μεγάλη έκπληξη τον νεαρό (κάτω των 18 ετών) Ανδρέα Μαραθοβουνιώτη να κρατάει την 1η θέση του τομέα του μέχρι λίγο πριν την λήξη του αγώνα και να τη χάνει από καθαρή ατυχία. Η ομάδα των Ιταλών από το σύλλογο APSD SAN BENEDETTO, με την τεράστια πείρα που διαθέτουν σε κάθε είδους αντίξοες καιρικές συνθήκες, διέπρεψε, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Τυνήσιος αθλητής.

golden_league_kypros_1Την Κυριακή, τελευταία μέρα του τουρνουά, ο καιρός ήταν ανοιξιάτικος και η μεγάλη μάχη έγινε στον τομέα Δ, μεταξύ του Ιταλού Nicola Guidi και του Έλληνα αθλητή της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ Α.Δ., Κυριάκου Χάλαρη. Και οι δύο βρήκαν τις λίτσες, το αποτέλεσμα άλλαζε συνεχώς, και τελικά μεγάλος νικητής αυτής της μάχης ήταν ο Έλληνας αθλητής, με μόλις 2 βαθμούς διαφορά. Παρόμοια μάχη έγινε και στον τομέα Β, μεταξύ του Κύπριου αθλητή Λουκά Ευαγγέλου της ομάδας YUKI TEAM CYPRUS και του Έλληνα αθλητή της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ Α.Δ. Γιάννη Σκούρτη, με τελικό νικητή τον Κύπριο αθλητή και διαφορά μόλις ενός βαθμού.

golden_league_kypros_3Μετά και τους δύο αγώνες του τουρνουά, οι νικητές ήταν οι εξής :

3η θέση : ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΧΑΛΑΡΗΣ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ Α.Δ. – ΕΛΛΑΔΑ

Ο διοργανωτής σύλλογος απένειμε τιμητικές πλακέττες στους εκπροσώπους των συλλόγων του Golden League : MED FISHING CLUB – ΤΥΝΗΣΙΑ, APSD SAN BENEDETTO – ΙΤΑΛΙΑ, ΑΚΑΔΗΜΙΑ Α.Δ. – ΕΛΛΑΔΑ, SPORTFISHING CLUB – ΕΛΛΑΔΑ.

Αυτό που θα μείνει αξέχαστο σε όλους τους συντελεστές και τους αθλητές που συμμετείχαν, είναι η θερμή φιλοξενία και η ευγένεια όλων των μελών του SURFCASTING CLUB ΚΥΠΡΟΥ, η αξιοπιστία των αγώνων που διασφαλίστηκε από τους άριστα εκπαιδευμένοι κριτές, και κυρίως τα φιλικά αισθήματα και η ευγενής άμιλλα μεταξύ όλων των συμμετεχόντων.

golden_league_kypros_aΘερμές ευχαριστίες στον πρόεδρο του SURFCASTING CLUB κ. Έβρο Ευριπίδου και σε όλα τα μέλη του συλλόγου για την ζεστή φιλοξενία τους.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους χορηγούς των αγώνων : PENTAX SIGMA SUUNTO RIKOH & KN FISHING, καθώς και στον Κυπριακό Οργανισμο Τουρισμού (ΚΟΤ) για τη στήριξη του τουρνουά.

Επόμενο ραντεβού είναι στο διεθνές τουρνουά GOLDEN LEAGUE της Τουρκίας, 29 και 30 Ιανουαρίου στην Antalya (Tουρκία).