Το πιο ολοκληρωμένο περιοδικό για το ψάρεμα και το σκάφος!

ΤΕΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ GOLDEN LEAGUE & 5ο ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΟΥΡΝΟΥΑ SUNSET MED FISHING MENZELL HORR

10 Δεκεμβρίου, 2016

Την  Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου 2016 διεξήχθη  ο τελικός αγώνας του Golden League, στον οποίο είχαν δικαίωμα να συμμετάσχουν 100 αθλητές και αθλήτριες  που είχαν προκριθεί από τα διεθνή τουρνουά Golden League τα οποία διεξήχθησαν  καθ’ όλη την διάρκεια του έτους 2015. Από την Ελλάδα συμμετείχαν μόνο οι αθλητές της  Ακαδημία Αλιευτικών Δραστηριοτήτων,  Σαπουνάκης Αλέξανδρος και Μαριλένα Μιχαλιού, αν και  είχαν προκριθεί πολύ περισσότεροι.

Τελικά συμμετείχαν  μόνο 44 αθλητές, από τις χώρες Τυνησία, Ολλανδία, Γαλλία, Ελλάδα και Ιταλία που χωρίστηκαν σε 4 τομείς  με 11 αθλητές ο καθένας. Ο αγώνας ήταν ατομικός και  έγινε σε δύο φάσεις, ένας τετράωρος αγώνας το πρωί 08.00 – 12.00  και  ο δεύτερος αγώνας το απόγευμα 15.00 – 19.00 στην παραλία Korba. Οι καιρικές συνθήκες ήταν άριστες, αλλά τα ψάρια λιγοστά, κυρίως λίτσες, ζαργάνες, μουρμούρες.

Τελικοί νικητές ήταν οι Τυνήσιοι, οι οποίοι γνώριζαν καλά την παραλία και τον τρόπο ψαρέματος  μιας και εκεί ψαρεύουν συνέχεια. Η Μαριλένα Μιχαλιού κατέκτησε την 16η θέση και ο Αλέξανδρος Σαπουνάκης την 35η. Χορηγός του τελικού αγώνα Golden League ήταν η εταιρεία Sunset, που προσέφερε πλούσια δώρα στους νικητές. Είναι αλήθεια ότι ο τελικός αγώνας του Golden League αναμενόταν να έχει πολύ περισσότερες συμμετοχές αθλητών, με εκπροσώπηση από όλες τις χώρες που συμμετέχουν σ΄αυτόν τον θεσμό, οπότε η συμμετοχή δύο μόνο χωρών (Τυνησίας και Ιταλίας)  που συμμετέχουν στο θεσμό του  Golden League, αποτελεί αν μη τι άλλο, θέμα προβληματισμού.

Την Πέμπτη και την Παρασκευή 2 και 3 Δεκεμβρίου αντίστοιχα, διεξήχθη το 5ο Διεθνές τουρνουά Sunset Med Fishing Menzell Horr, με εντυπωσιακή εκπροσώπηση χωρών και πολύ μεγάλο αριθμό  αθλητών και χωρών, αφού συμμετείχαν 138 αθλητές (66 ζευγάρια) από 6  χώρες : Τυνησία, Μαρόκο, Αλγερία, Γαλλία, Ιταλία και Ελλάδα  (ο Αλέξανδρος Σαπουνάκης αγωνίστηκε μόνος του με 4 καλάμια σαν Sunset Team Greece).

Ο πρώτος αγώνας διεξήχθη στην παραλία Menzell  Horr και ο δεύτερος αγώνας στην παραλία Korba. Και οι δύο αγώνες ήταν πεντάωροι. Οι καιρικές συνθήκες πολύ καλές, αλλά και πάλι τα ψάρια λιγοστά, μιας και απ’ ότι μάθαμε           όταν ο καιρός είναι καλός δεν υπάρχουν αρκετά αλιεύματα, τουλάχιστον σε απόσταση που να μπορούν  να τα φτάσουν οι αθλητές.  Έτσι όλοι περιορίστηκαν και πάλι στα αφρόψαρα, κυρίως λίτσες και ζαργάνες που βρέθηκαν πολύ κοντά στην παραλία.

Η ομάδα της Ακαδημίας Α.Δ. , Μαριλένα Μιχαλιού  – Μιχάλης Μιχαλιός  Sunset Team Greece, κατέλαβε την 1η θέση του τομέας της στο δεύτερο αγώνα, και αυτή η πρωτιά τους  χάρισε την 18η θέση της γενικής κατάταξης και την 4η μεταξύ των ομάδων των ξένων χωρών που συμμετείχαν. Ο Αλέξανδρος Σαπουνάκης – Sunset Team Greece,  κατέλαβε την 42η θέση. Να σημειωθεί  ότι και  πάλι  οι νικητές ήταν όλοι Τυνήσιοι !Χορηγός και σε αυτή τη διοργάνωση ήταν η Sunset και τα δώρα των νικητών εντυπωσιακά πλούσια.

• Στην τελετή απονομών βραβεύτηκε ως «καλεσμένη επί τιμή»,  η Γενική Γραμματέας  του συλλόγου μας  και αρχηγός της αποστολής  στην Τυνησία κα Ρένα Βγενοπούλου και αυτό αποτελεί μεγάλη χαρά και τιμή για τον σύλλογο μας .
  • Η διοργάνωση ήταν ΑΨΟΓΗ.
  • To δόλωμα, ολόφρεσκο, μοιράστηκε σε όλους εγκαίρως, οι μεταφορές στα πεδία των αγώνων καλά οργανωμένες, οι κριτές ήταν γνώστες των Κανονισμών, ευγενείς και δίκαιοι, η φιλοξενεία ήταν καταπληκτική αλλά αυτό που μας έκανε την μεγαλύτερη εντύπωση ήταν οι ζεστές καρδιές και τα χαμόγελα των μελών του MED FISHING CLUB.
  • Ήταν ίσως το καλύτερο τουρνουά που έχουμε συμμετάσχει  και σίγουρα θα είμαστε και του χρόνου εκεί.
  • Για όλους εμάς τους αθλητές και τις αθλήτριες της ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΛΙΕΥΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ το νόημα της αγωνιστικής αλιείας είναι να απολαμβάνουμε το ψάρεμα και την καλή παρέα.
  • Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ ήταν και το νόημα του 5ου Διεθνούς Τουρνουά SUNSET MED FISHING ΜENZEL HORR, γι αυτό και χαρήκαμε τόσο πολύ την συμμετοχή μας.
  • Θέλουμε να ευχαριστήσουμε το ΕΝ ΠΛΩ ΚΑΛΑΪΤΖΗ αποκειστικό αντιπρόσωπο της SUNSET,  και προσωπικά τον κ. Χρήστο Καλαϊτζή για την εμπιστοσύνη που μας δείχνει και για την αμέριστη στήριξη του.
  • Θερμές ευχαριστίες στην ομάδα SUNSET Γαλλίας  που συμμετείχε στην Τυνησία για τις πολύτιμες συμβουλές τους. Ήταν μεγάλη χαρά που γνωρίσαμε αυτή την ομάδα και που ανήκουμε στην μεγάλη οικογένεια της SUNSET.
  • Όλως ιδιαιτέρως ευχαριστούμε τον Πρόεδρο του MED FISHING CLUB,  Dr. Nabil Jellazi και στο πρόσωπο του όλα ανεξαιρέτως τα μέλη του συλλόγου, που μας φιλοξένησαν με τόση αγάπη που μας έκαναν να νοιώθουμε σαν στο σπίτι μας. Αυτός ο σύλλογος είναι, πραγματικά, παράδειγμα προς μίμηση στο παγκόσμιο στερέωμα της αθλητικής αλιείας.
  • Τέλος ευχαριστούμε από καρδιάς το Διοικητικό Συμβούλιο του συλλόγου μας και όλους ανεξαιρέτως τους συναθλητές μας γιατί χάρη στην σωστή διοργάνωση των αγώνων μας, στην σωστή διαχείριση των εσόδωνμας και στην συμμετοχή των συναθλητών μας στα εσωτερικά μας τουρνου,  έχουμε τη δυνατότητα να ταξιδεύουν εντελώς δωρεάν οι νικητές και να συμμετέχουν στα διεθνή τουρνουά όπου και αν γίνονται αυτά.
  • Επόμενοι διεθνείς αγώνες που θα συμμετάσχουν αθλητές και αθλήτριες του συλλόγου μας είναι 16 – 18 Δεκεμβρίου 2016 στην Κύπρο και 26 – 29 Ιανουαρίου 2017 στο Μαρόκο.